مدیتیشن و مراقبه

مدیتیشن چیست؟ آموزش انواع و فواید مدیتیشن + 5 نکته مهم برای مبتدی ها

مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن همون چیزیه که دقیقا این روزا بهش نیاز داریم. تو این دنیای شلوغ و پر استرس همه ما به یه چیزی نیاز داریم تا تمرکز و آرامش رو برای ما به ارمغان بیاره و مدیتیشن همون چیزی هست که قراره این کار رو برای ما انجام بده.

همونطور که میبینید، این عمل باستانی داره روز به روز تو زندگی مردم مدرن سراسر دنیا محبوبیت بیشتری پیدا می کنه. همچنین روز به روز به تعداد افرادی که این سوال براشون پیش میاد که مدیتیشن چیست، داره اضافه میشه.

مدیتیشن، مجموعه ای از تمرین های تنفسی، تمرینات و حالات ذهنی، تکرار جملات انگیزشی و در بعضی هم شامل موسیقی های آرامش بخش هستش.

توی این مقاله میخوام هرچیزی که لازمه شما یا افراد مبتدی و تازه کار در مورد مدیتیشن بدونند رو به زبان ساده بگم. من سعی کردم هیچ نکته ای رو از قلم نندازم واسه همین این مقاله یکم طولانیه، چون داخلش انواع مدیتیشن رو توضیح دادم، فواید مدیتیشن، تاریخچه و… رو کامل توضیح دادم و فکر نکنم دیگه لازم باشه در موردش توی گوگل جستجوی زیادی بکنید. پس با من همراه باشید.

مطلب مشابه: مدیتیشن چیست؟ توضیح کامل مدیتیشن به همراه نکات مهم

مدیتیشن چیست؟

معنی کلمه مدیتیشن یا Mditation در زبان انگلیسی یعنی فکر کردن یا تفکر کردن. جالبه بدونید که خود عمل مدیتیشن یکی از هشت مراحل تمرینات یوگاست. مدیتیشن در مورد آموزش ذهن برای کسب آگاهی و دیدگاه بیشتری نسبت به زندگی هستش. مدیتیشن به ما توانایی اینو میده که در لحظه حال باشیم نه در گذشته و نه در آینده. و همین امر باعث میشه تا با نحوه واکنش و تفکر ذهن، به ترس و اضطراب، سردرگمی و انزجار غلبه کنیم.

تمرینات و تکنیک های مدیتیشن به رشد فردی ما کمک شایانی میکنه و مهارت هایی مثل تمرکز، مثبت اندیشی و زندگی در لحظه حال رو در درون ما رشد و بهبود میده که اینا باعث میشن تا ما طرز فکر مثبت تری درون خود و نسبت به افراد و چیزهای اطرافمون ایجاد کنیم.

نتایج زیادی در رابطه با مدیتیشن بدست اومده که بیشترشون حاصل سال ها تحقیق علمی هستند و تاثیر مثبت مدیتیشن رو برای به آرامش رسوندن ذهن نشون دادند.

مطلب مشابه: مدیتیشن چیست و انجام آن چگونه است؟

مدیتیشن چیست

این وسط یه نکته هم بگم که میدونم دغدغه خیلی هاس، مدیتیشن مختص یه کشور یا یه دین نیست. به هیچ وجه اینجوری فکر نکنید. چون این عمل به شیوه های مختلف در ادیان مختلفی مثل، بودیسم، هندوئیسم، جینیسم، سیک، تائوئیسم، یهودیت و اسلام انجام میشه که همیشه هم یه هدف رو در پیش داشته. حالا سوالی که اینجا پیش میاد اینه که:

هدف مدیتیشن چیست؟ اصلا مدیتیشن به چه معناست؟

 • مدیتیشن چیست؟
 • هدف مدیتیشن چیست؟
 • معنی مدیتیشن چیست؟
 • مدیتیشن برای چیست؟
 • و…

اینا سوال هایی هست که وقتی صحبت از مدیتیشن میشه توی ذهن ما نقش میبنده. اگه بخوام یه جواب کلی برای این سوال ها بدم باید بگم:

مدیتیشن، یه ابزار برای شناخت بهتر خودمون و رسیدن به یک هماهنگی درونی هستش. هدف اصلی مدیتیشن تقویت ذهن هشیار و افزایش آگاهی ماست تا بتونیم کنترل بهتری روی ذهن و بدنمون داشته باشیم.

این باز خودش 2 نوع رویکرد داره:

1. مدیتیشن کلاسیک: به ما این امکان رو میده که به سطوح جدیدی از آگاهی برسیم. وقتی ما به آگاهی جدید برسیم میتونیم ارزش های واقعی رو برای خودمون تعریف کنیم، اهداف جدیدی رو تعیین کنیم، پتانسیل های خودمونو کشف کنیم و معنی زندگی رو بفهمیم. اینجوری ما یاد می گیریم که نه تنها در دنیای و شرایط بیرونی، بلکه در درون خودمون به دنبال راه حل باشیم.

مطلب مشابه: هدف چیست و چگونه به آن برسیم؟

2. مدیتیشن ذهن آگاهی: اگه این نوع مدیتیشن رو در نظر بگیریم، اونوقت هدف اصلی این تمرین میشه بهبود کیفیت زندگی ما در جنبه های ذهنی، روانی و جسمانی.

مطلب مشابه: آموزش مدیتیشن در خانه برای افراد مبتدی

مدیتیشن در اسلام

تقریبا میشه گفت بیشتر مردم نه تنها ایران بلکه جهان، مراقبه رو با هندوئیسم یا مثلا زیارت تبت مرتبط می دونند، اما تکنیک ها و روش متفکرانه تمرکز اون در فرهنگ های مختلف دیگه هم پیدا میشه. مثلا در اسلام، ما بجز نماز خوندن، عمل مراقبه دیگه ای داریم که بعضی ها یجا میشینند یا راه میرند و یکی از اسما اللهی رو تکرار می کنند. این تکرار بعضی موقع ها با صدای بلند و بعضی موقع ها ذهنی بصورت تنهایی یا گروهی انجام میشه. میدونیم که حین انجام این اعمال به تنفس صحیح، حرکات بدن و وضعیت نماز توجه زیادی میشه.

آیا مدیتیشن خطرناک است؟

بسیاری از استادان بزرگ بودایی محترم تاکید دارند که بیدار کردن ذهن از طریق مراقبه کار آسونی نیست. اگه هم هدفتون اینه که به روشنگری معنوی برسید در حقیقت مسیر سختی پیش رو دارید. داستان هایی از راهبان بودایی وجود داره که پس از جلسات طولانی مراقبه دیوانه شدند.

در سال 2017 یه زن جوان و فعال آمریکایی به نام مگان وگت به مدت 10 روز به یک مرکز یوگا رفت تا تموم این مدت رو در مدیتیشن بگذرونه. بعداز 10 روز این خانم با یه اختلال روانی به خونه خودش رفت و بنظرش می رسید که دنیای اطرافش فقط یک داستان خیالی در ذهنشه. این خانوم خیلی تمایل به خودکشی پیدا کرده بود و در نهایت هم همه چیز با غم و اندوه تموم شد.

البته نیازی نیست شما بترسید. چون اگه شما از روی اصول پایه و موارد ابتدایی مدیتیشن رو شروع کنید هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد.

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم؟

حالا که فهمیدیم مدیتیشن چیست، باید بریم برای شروع. برای شروع اگه بتونیم لباس های راحتی بپوشیم خیلی بهتره ولی اگه جایی بودیم و دسترسی نداشتیم عیبی نداره. بعدش به یک مکان آروم نیاز داریم که به ما اجازه بده خوب تمرکز کنیم. اگه بازم نتونستید یه مکان آروم پیدا کنید بازم اشکالی نداره. ولی خب برای دوستان تازه کار و مبتدی در اوایل کار که یکم تمرکز کردن براشون سخته اگه بتونند لباس راحتی تنشون کنند و یه جای ساکتی بشنند خیلی عالی میشه و کمک می کنه راحت تر این کار رو بکنید.

چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

پیشنهاد می کنم قبل از شروع، برای خودتون یه برنامه بریزید که مثلا هر روز راس ساعت فلان، من ده دقیقه یا رب باید مدیتیشن کنم. خیلی از اساتید هستند که توصیه می کنند در روز دو جلسه بیست دقیقه ای رو صرف مراقبه کردن کنید. شما هم می تونید این کار رو بکنید هم میتونید یه کار دیگه کنید.

کار دیگه اینه که اگه شما مبتدی هستید و اول راه، بیاید با جلسات 5 الی ده دقیقه اونم فقط یه بار در روز شروع کنید. نیازی نیست اول کاری خیلی روی خودتون فشار بیارید و بگید حتما باید بیست دقیقه یا نیم ساعت بشینم و مدیتیشن کنم. نه، این کار رو نکنید. البته اگه این کار اذیتتون نمی کنه و از پسش بر میاید هیچ مشکلی نداره.

وضعیتی که ما حین انجام مراقبه به خودمون میگیریم خیلی مهمه. بنابراین باید طوری بشینید که روی کمر، گردن و شونه هاتون فشاری وارد نشه. مثلا می تونید بصورت ضبدری (وضعیت نیلوفر آبی) روی بالش بشینیم. مهم ترین چیز اینه که شما احساس راحتی و آرامش کنید، پس صاف و محکم بشینید و چشاتونو ببندید(البته با چشمای بازم میشه مدیتیشن کرد که بعدا بهش میپردازیم).

مطلب مشابه: چگونه مدیتیشن کنیم؟ چگونه و از کجا شروع کنیم؟

چگونه در خانه مدیتیشن کنیم؟

یجای راحت و ساکت پیدا کنید یا اصلا دراز بکشید، برای نشستن می تونید از بالش های مخصوص مدیتیشن استفاده کنید. نکته اصلی که بالا گفتو اینجا هم باید بگم اینه که حتما باید صاف بشینید تا بتونید راحت نفس بکشید. در غیر این صورت نفس کشیدن شما یکنواخت نمیشه.

بعدش می تونید چشماتونو ببندید و یا می تونید از چشم بندها استفاده کنید. بعداز انجام این کار بطور طبیعی نفس بکشید، این نکته خیلی مهمه. اصلا سعی نکنید که سرعت و شدت تنفس خودتونو کنترل کنید چون باعث حواس پرتی شما میشه.

وقتی که دارید نفس می کشید، روی تنفس و حرکت بدنتون تمرکز کنید. قفسه سینه، بازوها، شونه ها و ماهیچه های اصلی خودتونو شل کنید و بذارید به حال خودشون باشند. اصلا سعی در کنترل کردن اونا نداشته باشید.

وقتی شما تازه این کار رو شروع می کنید و اوایل راه هستید دفعات اول ممکنه به مشکل بخورید و نتونید ذهنتونو کنترل کنید. این مشکل خیلی طبیعی هستش و لازم نیست نگرانش باشید. هروقت که حواستون پرت شد دوباره تمرکزتونو برگردونید روی نفس کشیدن.

کم کم که این کار رو انجام بدید به جایی میرسید که دیگه مشکلی در انجام این کار ندارید و ذهنتون زیاد اذیتتون نمی کنه.

چگونه در خانه مدیتیشن کنیم

با دو یا سه دقیقه در روز شروع کنید و به تدریج زمان رو افزایش بدید. پس از انجام مدیتیشن باید حس سبکی و آرامش رو تجربه کنید، اما اگه تو جلسات اولیه این اتفاق برای شما نیفتاد، عجول و قضاوتگر نباشید، در عوض یکم به خودتان فرصت بدید.

روش انجام مدیتیشن ما شد:

 1. یجا راحت بشینیم یا دراز بکشیم که گفتیم میشه از بالش یا صندلی مدیتیشن استفاده کنیم و حتما باید هنگام نشستن پشتمون صاف باشه.
 2. چشما رو ببندیم یا از چشم بند استفاده کنیم.
 3. بطور طبیعی نفس بکشیم و سرعت و شدتش رو کنترل نکنیم.
 4. هنگام دم و باز دم روی تنفس، حرکت بدن تمرکز کنیم و شونه ها و بازوها و ماهیچه های بدن رو شل کنیم.
 5. اگه ذهن شروع به سرگردانی کرد، دوباره برگردیم به تمرکز کردن.

بهترین زمان مدیتیشن

ادامه مقاله مدیتیشن چیست: ببینید دوستان، در مجموع هر ساعت از روز که شما بتونید مدیتیشن کنید میشه گفت بهترین زمان برای مدیتیشن هستش. ولی خب بیشتر مردم و اساتید در این زمینه، صبح رو بهترین زمان برای مراقبه و مدیتیشن میدونند یعنی 2 ساعت و نیم قبل از طلوع آفتاب. زمانی که خورشید در زاویه 60 درجه نسبت به زمین قرار داره.

چون در این زمان ما آدما حواس پرتیمون کمتره نسبت به بقیه روز. به علاوه، مدیتیشن در صبح می تونه یه راه انگیزشی و سازنده برای شروع روز ما باشه.

با مدیتیشنی که اول صبح انجام میدیم، خودمونو در مسیری قرار میدیم که یه روز موفق داشته باشیم و بهترین فرصت رو به خودمون میدیم تا کاملا آگاه، کاملا بیدار، کاملا آروم و مطمئن باشیم.

ولی اینم در نظر بگیرید که انجام مدیتیشن اول صبح ممکن برای همه مفید نباشه. اگه برای شما اینطوریه اشکالی نداره. بهترین زمان برای مدیتیشن زمانیه که بتونید اون رو در الویت قرار بدیم.

فواید مدیتیشن

خب، تا اینجا ما خیلی چیزا رو در مورد مراقبه فهمیدیم و یاد گرفتیم که مدیتیشن چیست، الانم میخوایم باهم یه موضوع دیگه رو بررسی کنیم یعنی فواید مراقبه. من اینجا چندتا از مزایای مدیتیشن رو میگم اما اگه شما می خواید بیشتر در موردشون بدونید من پیشنهاد می کنم مقاله فواید مدیتیشن رو بخونید که داخلش کامل فوایدشو به همراه مدارک علمی توضیح دادم.

از بین همه عمل های معنوی، احتمالا مراقبه از نظر علمی مفیدترین و قدرتمند ترین اوناست. مطالعات زیادی با استفاده از دستگاه های MRI و EEG انجام شده. این تحقیقات نشون دادند که مراقبه منظم می تونه ساختارهای عصبی در مغز رو ترمیم کنه و حتی ماده خاکستری رو افزایش بده.

مطلب مشابه: فواید مدیتیشن چیست؟ مدیتیشن چه فوایدی دارد؟

مدیتیشن خودآگاهی رو افزایش میده:

روانشناسان زیادی اشاره کردن که بیمارانی که مراقبه انجام میدند، آگاهی عمیق تری از اعمال و احساسات خودشون پیدا می کنند. حتی بعضی از درمانگران روان و روحی برای کمک به بهبود وضعیت بیمارهای خودشون تمرینات مراقبه رو تجویز می کنند.

افزایش تمرکز و نظم:

یکی از خوبی ها و مزیت هایی که مراقبه داره اینه که اونایی که بطور مرتب این عمل رو انجام میدند، می تونند برای مدت طولانی تری روی کارهای خاصشون متمرکز بمونند و خیلی کم احتمال داره که از اون کار منحرف بشند. مراقبه یا مدیتیشن، چیزی رو که روانشناسان بهش میگن خودتنظیمی، افزایش میده.

کاهش استرس و اضطراب:

یکی دیگه از فواید مدیتیشن که خیلی هم قابل توجه هستش، کاهش استرس و اضطراب ماست. تکنیک های ذهن آگاهی کاهش استرس و اضطراب، مدت هاست که برای بیماران مبتلا به اختلالات اضطرابی و حملات پانیک به عنوان راهی برای آروم کردن اعصابشون با میزان درصد بالای موفقیت تجویز میشه.

تقویت بدن:

شاید باورتون نشه اما کسانی که مراقبه می کنند بطور متوسط خیلی بهتر از کسانی که مراقبه نمی کنند می خوابند، همچنین ضربان قلب مرتب تر و کمتری دارند، فشار خون کمتری دارند و در کل نسبت به بقیه افراد خیلی کمتر دچار یه بیماری میشن.

حافظه رو تقویت می کنه:

مراقبه به شما یاد میده که زباله های غیر ضروری رو از توی الگوهای فکری خودتون جدا و دور بریزید. این کار باعث میشه ذهن شما آزاد بشه و دیگه درگیر اطلاعات الکی نشه و بطور موثرتری از اطلاعات مفید و مهم شما محافظت می کنه و در کل باعث تقویت حافظه شما میشه.

به برقراری ارتباط با شهود کمک می کند:

وقتی که شما بطور منظم مراقبه می کنید، با فرآیندهای تصمیم گیری ناخودآگاه خودتون ارتباط برقرار می کنید که اغلب به اون ها عصب، غریزه یا شهود میگن. متخصص های زیادی در این زمینه فعالیت دارند و هر کدومم یه اسمی برای این عمل انتخاب کردند. ما با اسمش کاری نداریم چون هرچی که باشه این واکنش فوری به چیزهای خاص اغلب اوقات درست از آب در میاد. مراقبه هم همینو برای تقویت می کنه.

توانایی شما در همدلی با دیگران رو افزایش میده:

اسکن های مغزی نشون میدن که مراقبه قسمت هایی از مغز رو فعال می کنه که مسئول خوش بینی، شادی و همدلی هستند. و جالب تر این که افرادی که مراقبه رو تمرین می کنند،دائما در مورد بهبود توانایی خودشون در همدلی و مراقبت از احساسات دیگران و نزدیک شدن آسونتر به اونها صحبت می کنند.

کنترل درد:

درک شما از درد به حالت ذهنی شما مرتبطه، در شرایط استرس‌زا ممکنه درد بیشتر از مواقع دیگه حس بشه. برخی تحقیقات نشان میدن که استفاده از مدیتیشن در برنامه روزمره میتونه برای کنترل درد مفید باشه. بررسی 38 مطالعه در این زمینه نشان داد که مراقبه ذهن‌آگاهی میتونه باعث کاهش درد، بهبود کیفیت زندگی و کاهش علائم افسردگی در افراد مبتلا به درد مزمن بشه. افرادی که مراقبه انجام میدن در مقابل افرادی که مراقبه نمی کنند، در شرایط درد یکسان، بهتر با اون کنار میان و کمتر احساس درد می‌کنند.

انواع مدیتیشن

انواع مدیتیشن

همونطور که در بخش بالا مشاهده کردین، مراقبه مزایای زیادی داره بطوری که بیشتر پزشکان این عمل رو بیمارای خودشون توصیه می کنند. همچنین تعداد زیادی تکنیک مراقبه مختلف وجود داره. نکته کلیدی که اینجا وجود داره اینه که نیازی نیست شما همه این مدلای مختلف مدیتیشن رو بلد باشید یا انجام بدین، بلکه باید مراقبه ای رو پیدا کنید که خودتون باهاش حال می کنید و براتون مناسب هستش. اینجا میخوام بعضی از انواع محبوب مراقبه رو به طور مختصری براتون توضیح بدم. قبل شروع بگم که اگه دوست دارید کامل با همه تکنیک های مدیتیشن آشنا بشید، پیشنهاد می کنم حتما مقاله انواع مدیتیشن رو مطالعه کنید.

مدیتیشن ویپاسانا

ویپاسانا در واقع یه تکنیک مراقبه بودایی هستش. این تکنیک روی ارتباط بین ذهن و بدن، توجه به احساسات فیزیکی بدن و ارتباط اونها با ذهن تمرکز داره. طبق نتایج بدست اومده، این نوع مراقبه ناخالصی های ذهنی رو از بین میبره و در نتیجه ذهنی متعادل و دلسوز ایجاد می کنه. این شکل از مراقبه روی نفس متمرکز میشه و تمرکز شما رو به سمت اون تغییر میده تا ذهن آگاهی شما رو توسعه بده. حین انجام این کار، باید متوجه شکم خودتون باشید تا بفهمید که چجوری بالا و پایین میشه، یا چجوری هوا از سوراخ های بینی شما عبور می کنه. اساسا در این تکنیک شما اجازه میدید که احساسات و افکار به وجود بیان، اما بعدش با تمرکز روی نفس های خودتون اجازه میدید که اون افکار و احساسات محو بشن.

مدیتیشن مانترا

مدیتیشن مانترا یه تکنیک مراقبه هندو هستش که شامل تکرار یه کلمه یا یه عبارته. در زبان سانسکریت، مانترا به معنای “دستگاه” ذهن است. این به این دلیل هستش که از اون به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتعاش در ذهن استفاده میشه و به شما اجازه میده تا از افکار خودتون جدا بشید. محبوب ترین نوع مراقبه مانترا، مراقبه کلمه Om هست که در این تکنیک شما این کلمه رو بارها و بارها تکرار می کنید و ارتعاشات اونو در بدن خودتون احساس می کنید. افراد حرفه ای تر از این تکنیک جاپا استفاده می کنند که شامل تکرار یه صدای مقدس با عشق است، یعنی نام خدا. بطور معمول، این ذکر ها 108 یا 1008 بار تکرار میشن و اغلب از یه چیزی برای شمارش استفاده میشه مثل تسبیح.

مدیتیشن چیگونگ

چیگونگ یه کلمه چینی که به معنای کشاورزی انرژی زندگی هستش. این یک تمرین تائوئیستی هست که چندین تکنیک برای کمک به تعادل بدن و ارتقای سلامتی رو در خودش داره. این یه شکل ورزش بدن-ذهنه که شامل حرکات آهسته بدن، تنفس منظم و مدیتیشن هستش. چیگونگ بیش از 4000 سال قدمت داره که هدف اون بهبود شخصیت اخلاقی، افزایش طول عمر و افزایش سلامتی هستش.

مدیتیشن پیاده روی

این تکنیک یه نوع مراقبه هست که بر آگاهی از حرکت هر مرحله و اتصال بدن شما به زمین تمرکز داره. این تکنیک با راه رفتن معمولی شما در پارک یا لب ساحل خیلی فرق داره. چون شامل هماهنگی با نفس یا تمرکز روی یه نقطه هست. این کار با چشمای باز انجام میشه، اما ذهنی آزاد از مزاحمت های بیرونی. مدیتیشن پیاده روی به شما این امکان رو میده که مراقب احساسات بدن خودتون در لحظه حال باشید. سرعت راه رفتن شما در این نوع مراقبه خیلی کمتر از سرعت معمولی راه رفتنه. این تکنیک برای غلبه بر خستگی و بی حالی عالیه و اغلب بعداز غذا یا بعداز تمرین مراقبه نشستن طولانی مدت انجام میشه.

مراقبه ذهن آگاهی

ذهن آگاهی فرآیند جلب توجه شما به لحظه حال هستش. در آموزه های بودایی از اون برای توسعه خودشناسی استفاده میشه که در نهایت منجر به روشنگری یا رهایی کامل از رنج میشه. در بیشتر موارد، این کار بصورت نشسته انجام میشه و به شما این فرصت رو میده که در جایی که هستید حضور بیشتری داشته باشید. این کار رو شما می تونید روی صندلی یا زمین انجام بدین، انتخاب با خودتونه هر کدوم که راحت تر هستید.

مدیتیشن متا

معمولا از این مراقبه به عنوان مراقبه محبت آمیز یاد میشه. زیرا متا کلمه ای هستش که در واقع به معنای مهربانی، حسن نیت و علاقه به دیگران هست. مدیتیشن متا شامل تکرار بی صدا عبارتی هست که شادی رو تقویت می کنه یا تمرکز روی کسی هست که در حال تصور کردنش هستید. این شخص می تونه یه دوست خوب، فردی که در رنج هست یا حتی خودتون باشید. طبق تحقیقات مدیتیشن متا باعث بهبود احساسات مثبت و شفقت میشه و همچنین به درمان اختلالات روانی ای مثل افسردگی و اضطراب کمک می کنه.

مطلب مشابه: معرفی کامل و جامع انواع مدیتیشن

مدیتیشن صبحگاهی

شروع روز با مدیتیشن صبحگاهی می تونه اون گیجی اول صبح ما رو از بین ببره و به ایجاد شرایط برای گذروندن یه روز عالی و موفق تر کمک کنه. فرقی نمی کنه شما ساعت 5 صبح یا 10 صبح از خواب بیدار بشید. استفاده از مدیتیشن بلافاصله بعداز بیدار شدن میتونه روز ما رو بسازه.

اهمیت داشتن یک برنامه مراقبه صبحگاهی

وقتی که روز خودتونو با مدیتیشن صبحگاهی شروع می کنید، بهترین فرصت ممکن رو به خودتون میدید تا قبل از انجام هر کاری کاملا آگاه، کاملا بیدار و کاملا زنده باشید. با ایجاد یک تمرین منظم صبحگاهی، آرامش ذهنی و روابط شادتری رو در جایی که مهربون تر هستیم و کمتر نسبت به خودمون و بقیه قضاوت می کنیم، پرورش میدیم.

با توجه به نوع و سبک زندگی های امروزی که معمولا استرس و مشغله های فکری زیادی درونش هست، انجام یک تمرین مراقبه صبحگاهی می تونه به ما کمک کنه تا زندگی کاری و زندگی معمولی خودمونو ماهرانه تر مدیریت کنیم. انجام مدیتیشن در هر ساعت از روز میتونه مفید باشه. اما خب مزایای غیرقابل انکاری وجود داره که یه مدیتیشن صبحگاهی رو می تونه توی برنامه شما جا بده و برای همین صبح ها به دلیل آروم بودن ذهن ما میتونه بهترین زمان برای مدیتیشن باشه.

مدیتیشن صبحگاهی

در مطالعه ای که در سال 2018 روی برنامه های صبحگاهی افراد موفق انجام شد، مشخص شد که یکی از مهم ترین بخش های زندگی روزمره اونها یه روتین صبحگاهی مفید هستش. ما همیشه کنترل اطراف یا امکانات اطرافمونو در دست نداریم، به خصوص زمانی که درحال رفتن به جایی هستیم و برنامه های غیر قابل پیش بینی داریم.

مدیتیشن صبحگاهی چیزیه که می تونیم اونو در هر مکانی انجام بدیم

مثلا، رختخواب، نشستن در تاکسی یا هواپیما یا وقتی توی کافه نشستیم و منتظریم سفارشمون حاضر بشه. در واقع مراقبه صبحگاهی می تونه پایه و اساس روز ما باشه، چیزی که همیشه میتونیم به اون تکیه کنیم تا ما رو به آرامش ذهنی و بدنی برسونه. روش انجامشم مثل همون روتین ساده مدیتیشن هستش:

 • چشم ها رو میبندیم، با تمرکز روی چندتا دم و باز دم از وجود خودمون آگاه میشیم. بعدش می تونیم فقط روی نفس خودمون تمرکز کنیم و اجازه بدیم با هر دم و بازدم انرژی منفی از بدنمون خارج بشه و بجاش هوای تازه وارد بدنمون بشه یا می تونیم به احساسات و صدای بدنمون گوش بدیم. به افکار و احساسات، بدون فیلتر و بدون قضاوت اجازه بیان شدن میدیم.
 • در پایان، دوباره به تنفس برمیگردیم و به آرومی چشم های خودمونو باز می کنیم.

این مدیتیشن صبح گاهی رو می تونید هر جوری که دلتون خواست انجام بدید. ویپاسانا، مانترا، یا…

یکی از جالب ترین مدیتیشن ها و مراقبه های صبحگاهی، مراقبه دوش آب گرمه. به این صورت که میرید زیر دوش آب و چشم های خودتونو میبندید و روی صدای آب، قطره های آب که روی پوستتون میشینند و احساسی که در شما ایجاد می کنند تمرکز کنید.

خوشحالم که تا اینجا همراه من بودید، امیدوارم تونسته باشم با نوشتن این مقاله بهتون بهتون کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا