قانون جذب

شکرگزاری چیست؟ شکرگزاری در قانون جذب برای رسیدن به اهداف

قانون جذب در رابطه با شکرگزاری میگه، هرچیزی رو که ما بهش توجه کنیم شروع به رشد کردن میکنه. اگه روی کمبودهایی که داریم تمرکز کنیم، اونها شروع به رشد می کنند و در نتیجه باعث ناراحتی ما میشن.

همچنین اگه به خوبی ها و داشته های خودمون توجه کنیم، اونها هم می تونند رشد کنند و باعث خوشحالی ما بشن.

پس حواستون به این نکته باشه که اگه روی کمبود های خودتون تمرکز کنید بزودی اوضاع برای شما سخت تر میشه.

خب حالا بیاین باهم در مورد قانون شکرگزاری صحبت کنیم. میخوایم ببینیم این قانون چیه و چطور می تونیم از شکرگزاری در زندگی سود ببریم. اول باید ببینیم شکرگزاری چیه؟

شکرگزاری چیست و به چه معناست؟

شکرگزاری چیست؟

شکرگزاری چیست؛ سوالی که اگه از بعضی افراد بپرسید احتمالا جواب های اشتباهی به شما میدن بدون اینکه شما خودتون متوجه اشتباه بودن اون جواب بشید. اما چرا؟

متاسفانه به دلیل آموزه های ضعیف و نادرستی که بیشتر استادان مختلف در طی سال ها داشتند، سوء تفاهم های زیادی در مورد شکرگزاری وجود داره. شکرگزاری، اون احساسی که بیشتر مردم فکر می کنند نیست! همچنین در مورد شکرگزاری برای همه چیزهایی که دارید هم نیست!

معنای واقعی شکرگزاری یا سپاسگزاری اینه که شما نسبت به افراد و چیزهایی که توی زندگیتون هستند و شما براشون ارزش زیادی قائل هستید، از اعماق وجودتون احساس قدردانی عمیقی داشته باشید.

مهم ترین قسمت شکرگزاری

توی هر کتابی که در مورد قانون جذب هستش می تونید این نکته رو ببینید که اون نویسنده یا استاد به شما میگه که شکرگزار باشید، اما کسی به شما راز بزرگ شکرگزاری در قانون جذب رو نمیگه.

شکرگزاری تنها زمانی کارسازه و شما رو به چیزی میرسونه که از روی اجبار نباشه. یکی از بزرگترین اشتباهات رایجی که مردم هنگام شکرکردن مرتکب اون میشن همینه، شکرگزاری ما یا از روی اجباره یا برای دستیابی به خواسته ای.

اگه تا حالا شکرگزاری کردید و چیزی توی زندگیتون تغییر نکرده احتمالا الان دلیلش رو فهمیدید! جهان هستی زرنگ تر از چیزیه که ما فکر می کنیم. اون میدونه که تو میخوای دورش بزنی و برای همین چیزی رو سمت تو نمیفرسته!

ما سعی می کنیم برای چیزهایی که واقعا قدر اونها رو نمیدونیم سپاسگزار باشیم. این راه اشتباهیه و فقط باعث میشه که ما احساس ناامیدی بیشتری رو جذب خودمون بکنیم.

برای خلاص شدن از دست منفی بافی پیشنهاد می کنم مقاله افکار منفی رو بخونید.

چگونه شکرگزاری یا سپاسگزاری کنیم؟

چگونه شکرگزاری کنیم؟

برای اینکه بفهمیم چگونه باید شکرگزاری کنیم، باید بفهمیم که ما توی زندگیمون چه چیزایی داریم که اگه نبودند زندگی کردن برای ما سخت بود یا اصلا ممکن نبود.

یه لحظه بشینید و فکر کنید، در مورد همه چیزایی که الان توی زندگیتون هست. فقط یه لحظه تصور کنید که اونها رو ندارید، حالا زندگی شما چجوریه؟ اصلا می تونید بدون اونها زندگی کنید؟

بزارید مثال بزنم؛ آیا توی زندگی تویی که داری این مقاله رو میخونی، شخصی وجود داره که واقعا دوستش داشته باشی؟ اگه جوابت مثبته حالا به این فکر کن که اگه اصلا با این شخص آشنا نمیشدی چی میشد؟ زندگیت چه شکلی بود؟

یا شاید تو در طول روز زیاد پشت فرمونی و رانندگی می کنی، تصور کن اگه ماشینت نبود زندگیت چه شکلی بود؟

فقط با تصور کردن چنین سناریوهایی، می تونید فورا احساس سپاسگزاری واقعی رو برای داشتن انچه در حال حاضر دارید، تجربه کنید. شما متوجه میشی که واقعا برای چه چیزایی ارزش بیشتری قائلی و از داشتن اونها بسیار شکرگزاری و به همین دلیل از اعماق وجودت براشون سپاسگزاری می کنی نه صرفا ادای شکرگزار بودن رو در بیاری.

و زمانی که این شاکر بودن به گونه ای باشه که به شیوه درست و از اعماق وجود باشه، قدرت اون غیر قابل تصوره.

قدرت و جادوی شکرگزاری

قدرت قدردانی

قدرت شکرگزاری می تونه زندگی ما رو ازین رو به اون رو کنه. بشرطی که وقتی شکرگزاری می کنی از شرایط فعلی زندگیت یادت بره و اهمیتی بهش ندی. با جادوی شکرگزاری میتونیم شرایط زندگیمونو خیلی سریع تغییر بدیم.

اگه شرایط فعلی زندگی شما خوب نیست و بابتش ناراحت هستید، می تونید با اون تکنیکی که بالا گفتم خیلی سریع اوضاع رو تغییر بدید. ببینید چه چیزایی توی زندگیتون هست که براش ارزش زیادی قائلید و بابتشون شکرگزار باشید. باور کنید که اگه چند روز اینجوری با این احساس زندگی کنید خیلی سریع زندگیتون تبدیل به یه زندگی رویایی میشه. ( دیدم که میگم! )

هیچ احساس و ارتعاشی بالاتر از این نیست و به این شکل عمل نمیکنه. حتی لازم نیست شما فرد مثبت اندیشی باشید، فقط کافیه واقعا از ته دل سپاسگزار باشید، همین کافیه.

شکرگزاری روزانه

می دونید نکته این کار چیه؟ این تکنیک شکرگزاری روزانه ذهن ما رو فریب میده تا روی چیزهایی تمرکز کنه که دوسشون داریم و میخوایم بیشتر به زندگیمون وارد بشه. این نکته طلایی شکرگزاری در قانون جذب هستش.

وقتی صبح تا شب از زندگی بنالیم و بگیم فلان چیز چرا اینجوریه، فلانی چقد فلانه، فلان چیز رو ندارم، همه شانس دارن و ما هم شانس داریم و… با نالیدن در مورد این چیزا داریم از همینا بیشتر وارد زندگیمون می کنیم.

اما وقتی بابت چیزایی که داریم شکرگزار باشیم در واقع داریم توجه خودمونو میدیم به اونا. توجه ما خلق کنندست. پس در نتیجه از همون چیزایی که احساس خوبی به ما میدن بیشتر وارد زندگیمون میشه.

شما با انجام عمل شکرگزاری، به کائنات فرمان میدید که موقعیت ها و چیزهای بیشتری برای شما بفرسته تا همون احساس شکرگزاری رو به شما بده. بطور خلاصه، با سپاسگزاری، به خودت اجازه میدی تا جایی که امکانش هست، برکت وارد زندگیت بشه.

شکرگزاری و قانون جذب

حالا نوبت موضوع شکرگزاری و قانون جذب هستش. یه مرحله کلیدی در قانون جذب وجود داره که مردم اغلب فراموش می کنند ازش استفاده کنند. اونا جوری درگیر لیست کردن و تجسم خواسته هستند که یکی از مهم ترین و آسون ترین بخش های قانون جذب رو یادشون میره. حتی وقتی اونو بخاطر میارن هم ازش بدرستی نمی تونند استفاده کنند. این مرحله مهم اسمش شکرگزاری هست.

سپاسگزاری یه تمرین قدرتمند در قانون جذب هستش. ارتعاش ما رو افزایش میده و ما رو با انرژی کیهان هماهنگ میکنه. قدردانی میتونه در زمان کوتاهی در جنبه های مختلف زندگی ما تغییراتی رو به وجود بیاره.

اگر تنها دعایی که در تمام زندگیتان کرده باشید “شکر کردن” بابت چیزی باشه، همون کافیه.

مایستر اکهارت

میخوام در مورد شکرکردن و قانون جذب یه مقاله جدا بنویسم و قرار بدم. چون موضوع مهم و مفصلیه و نمیشه اینجا بیشتر از این در موردش صحبت کرد. بزودی مقاله رو مینویسم و لینکشو میزارم همینجا.

برای شکرگزاری چه کارهایی میتونیم انجام بدیم؟

یکی از سوالات مهم در این باب اینکه برای شکرگزاری چه کارهایی می تونیم انجام بدیم یا چه کارهایی می تونیم بکنیم تا نگرش سپاس گزاری رو در خودمون ایجاد کنیم. برای ایجاد این نگرش ما به یه برنامه ریزی لازم داریم تا شکرگزاری رو در روتین صبحگاهی خودمون وارد کنیم.

کار سختی هم لازم نیست بکنید، اصلا لازمم نیست به خودتون سخت بگیرید. فقط سعی کنید همیشه صبح بعداز بیدار شدن و شب قبل از خوابیدن اول دو سه دقیقه تمرکز کنید بعدش بابت چیزایی که دارید از ته دل قدردانی کنید.

کم کم شما به این کار عادت می کنید. به علاوه وقتی نتایجش رو ببینید دیگه نمی تونید که انجام ندید.

شکرگزاری در قرآن و اسلام

شکرگزاری در قرآن و اسلام

شکرگزاری در قرآن و اسلام یکی از مهم ترین وظایف ما انسان ها نسبت به تمام نعماتیه که خدای مهربون به ما اعطا کرده. قدردانی در اسلام و قرآن سه سطح داره:

  1. برای درک و قدردانی از نعمت ها در درون
  2. برای شکر کردن با زبان
  3. شکرگزاری با انجام عمل صالح

اگه بخوام این سه سطح رو براتون توضیح بدم اینجوریه که در سطح اول ما سپاسگذاری رو در اعماق وجودمون یا در قلبمون احساس می کنیم. بعدش در سطح دوم، با گفتار خودمون این قدردانی رو تقویت می کنیم. در سطح سوم ما با اعمالمون ثابت می کنیم که واقعا شکرگزار خدا هستیم.

وقتی قران رو باز می کنیم، سوره اول با “الحمدلله” شروع میشه. در واقع این کلمه به معنای شکرگزاری در زندگی روزمره ماست. از این رو وقتی کسی حال ما رو میپرسه مسلما ما اغلب در جواب میگیم “الحمدلله”.

به همین ترتیب، اسلام به ما یاد میده که در طول روز قدردان باشیم؛ برای بیدار شدن از خواب، خوردن غذا، نوشیدن آب و… با این روش، تمام زندگی ما حول محور شکر کردن میچرخه که واقعا هم باید همینجوری باشه.

چرا باید دائما در حال شکرگزاری بابت نعمات خدا باشیم؟

خداوند در سوره 55 قرآن با عنوان “الرحمن” سی و یک بار همین سوال رو مطرح میکنه و میفرمایند؛

کدام یک از نعمت های پروردگارتان را انکار می کنید؟

خدا ما رو آفریده و سپس این جهان رو با تموم چیزاش مسخر ما انسان ها کرده. ما از تموم مخلوقات او مثل، خورشید، ماه، ابرها، باران، هوا، مرتع، حیوانات، گیاهان، رودخانه، اقیانوس ها و نعمت های بیشمار دیگه از جهان بهره می بریم. پس از درک همه این فراوانی ها، مهم ترین کاری که از دست یه انسان عاقل بر میاد فقط و فقط شکر کردن هستش. همچنین خداوند در سوره 17 آیه 44 به ما یادآوری میکنه؛

هفت آسمان و زمین و همه ساکنان او، خدا را تجلیل می کنند. هیچ چیز نیست که تسبیح اورا نخواند و شما نمی توانید حمد آنها را درک کنید. او همیشه بردبار و بخشنده است.

و دوستان باید خدمتتون عرض کنم که از قضا ما انسانها تنها کسانی هستیم که شکر کردن از خدا رو فراموش می کنیم و تازه هنوز یه چیزی هم ازش طلبکاریم! آیه بالا رو خوندین؟ دقت کردید که آخر آیه با “او همیشه بردبار و بخشنده است” تموم شد؟ به همین دلیل هستش که بلافاصله ما نسبت به ناشکری مجازات نمی شیم. خدای مهربان به ما زمان میده تا از اشتباهات خودمون آگاه بشیم و جبرانشون کنیم.

شکرگزاری از خدا چه نتیجه و تاثیری در زندگی دارد؟ یا شکرگزاری چه فایده ای دارد؟

شاید براتون سوالاتی شبیه این که؛ شکرگزاری از خدا چه نتیجه ای دارد؟ یا شکرگزاری چه تاثیری در زندگی دارد؟ شکر گزاری چه فایده ای دارد؟ یا ….

خدا توی قرآن (سوره هفتم آیه 14) جواب این سوالای ما رو میده.

“اگر شکرگزاری کنید، نعمتهای بیشتری بر شما خواهم افزود، اما اگر ناسپاسی کنید، عذاب من وحشتناک است.”

این آیه ثابت میکنه که شکر کردن تنها برای ما سودمنده و ناسپاسی ضررش فقط برای خود ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا