زندگینامه افراد موفق

زندگی نامه ایلان ماسک؛ نابغه ای که دنیا را تغییر داد

زندگی نامه ایلان ماسک، اقای ماسک کارآفرین آفریقای جنوبی، به دلیل تاسیس تسلا موتورز و اسپیس ایکس که در سال 2012 یک فضاپیمای تجاری مهم رو به فضا پرتاپ کرد، مشهور شد.

راستی اگه به خوندن زندگی نامه ایلان ماسک علاقه دارید پیشنهاد می کنم مقاله زندگی نامه تسلا رو از دست ندید.

ایلان ماسک کیست؟

زندگینامه ایلان ماسک

زندگی نامه ایلان ماسک؛ یک کارآفرین و تاجر آمریکایی متولد آفریقای جنوبی هست که سایت x.com رو در سال 1999 راه اندازی کرد. که بعدا شد paypal و SpaceX رو در سال 2002 و Tesla Motors رو در سال 2003 تاسیس کرد. آقای ماسک تقریبا اواخر 20 سالگیش موقعی که استارت آپ خودشو (Zip2) رو به بخش کامپیوترهای Compaq فروخت تبدیل به یک میلیونر شد.

ماسک در سال 2012 هنگامی که SpaceX موشکی رو پرتاپ کرد که اولین وسیله نقلیه تجاری رو به استگاه فضایی بین المللی ارسال می کرد خبرساز شد. او با خرید SolarCity در سال 2016 سبد سهام خودشو تقویت کرد. با ایفای نقش مشورتی در روز های اولیه دولت دونالد ترامپ جایگاه خودشو به عنوان یک رهبر صنعت تقویت کرد.

همچنین بخوانید؛ زندگی نامه توماس ادیسون

همین ژانویه سال 2021 بود که آقای ایلان ماسک از آقای جف بزوس توی لیست رده بندی ثروتمندترین افراد جهان پیشی گرفت و شد ثروتمندترین مرد جهان. بخاطر همین، خوندن زندگینامه ایلان ماسک که جز افراد موفق هست رو به شما پیشنهاد می کنم.

زندگی نامه ایلان ماسک

ماسک در 28 ژوئن سال 1971 در پرتوریا، کشور آفریقای جنوبی متولد شد. ایلان ماسک در کودکی اونقدر توی رویاهای خودش در مورد اختراعات گم شده بود که که والدین و پزشکان او دستور آزمایش برای بررسی شنوایی اونو دادند.

وقتی 10 سالش بود پدر و مادرش از هم طلاق گرفتن و همین موقع ها بود که ماسک به کامپیوتر علاقمند شد و رفت برنامه نویسی رو یاد گرفت. توی سن 12 سالگی اولین برنامه خودشو که یک بازی به نام Blastar بود رو ایجاد کرد و فروخت.

توی مقطع دبستان ایلان ماسک پسری درون گرا و کتابخون بود. او تا 15 سالگی مورد اذیت و آزار قرار میگرفت و با جهش رشد مواجه شد و یاد گرفت که چجوری با کاراته و کشتی از خودش دفاع کنه.

همچنین بخونید: اگه میخواید برای روز خودتون برنامه ریزی کنید پیشنهاد می کنم مقاله روتین صبحگاهی رو از دست ندید.

خانواده ایلان ماسک

خانواده ایلان ماسک

مادر ایلان ماسک

مادر ایلان ماسک، یک مدل کانادایی بود که وقتی ایلان ماسک در حال بزرگ شدن بود، مجبور بود برای تعمین خرج و مخارج زندگیشون کار های مختلفی رو انجام بده. پدر ماسک، ارول ماسک، یک مهندس ثروتمند آفریقای جنوبی هستش.

ایلان ماسک دوران کودکی خودشو در کنار برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذروند. که توی سن 10 سالگیش پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند.

تحصیلات ایلان ماسک

تحصیلات ایلان ماسک

زندگی نامه ایلان ماسک؛ توی سن 17 سالگی، در سال 1989 ماسک به کانادا رفت تا در دانشگاه کوئین شرکت کنه. تا خودشو از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی معاف کنه. ماسک توی همون سال بود که تابعیت کانادایی خودشو دریافت کرد. که تا حد زیادی بخاطر این بود که میتونست ازین طریق حق شهروندی آمریکا رو آسون تر بگیره.

همچنین بخوانید؛ زندگی نامه رونالدو

در سال 1992، ماسک کانادا رو ترک کرد و توی رشته تجارت و فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل خودشو شروع کرد. ایشون در مقطع کارشناسی در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد و برای مدرک کارشناسی دوم توی همون رشته فیزیک موند.

پس از خروج از دانشگاه پن، ماسک به دانشگاه استنفورد توی کالیفرنیا رفت تا توی مقطع دکتری فیزیک انرژی تحصیل خودشو ادامه بده. اما این حرکت او با رونق گرفتن اینترنت توی دنیا به پایان رسید. او تنها بعداز 2 روز از دانشگاه استنفورد خارج شد و اولین شرکت خودشو به نام Zip2 Corporation در سال 1995 تاسیس کرد. ماسک در 2002 به چیزی که میخواست رسید، شهروندی ایالات متحده.

شرکت های ایلان ماسک

وقتی ما زندگی نامه ایلان ماسک رو بررسی می کنیم، می بینیم که اقای ماسک شرکت های زیادی رو تاسیس کرده. در اینجا میخوایم به معرفی اونها بپردازیم؛

شرکت Zip2

شرکت Zip2

ماسک اولین شرکت خودشو به نام Zip2 Corporation در سال 1995 به همراه برادرش کیمبال ماسک راه اندازی کرد. Zip2 راهنمای آنلاین شهری بود که محتوایی رو برای وبسایت های جدید نیویورک تایمز و شیکاگو تریبیون ارائه میداد. در سال 1999، بخشی از شرکت Compaq شرکت Zip2 ایلان ماسک رو به قیمت 307 میلیون دلار بصورت نقدی و 34 میلیون دلار به عنوان سهام خریداری کرد.

شرکت پی پال

paypal

ایلان ماسک و برادرش از پولی که بابت فروش Zip2 در سال 1999 بدست آورده بودند برای تاسیس یک شرکت خدمات مالی و پرداختی آنلاین استفاده کردند. امروزه ما اون شرکت رو با اسم پی پال (paypal) میشناسیم.

در زندگی نامه ایلان ماسک اومده که ایشون اولین پول میلیاردی خودشو زمانی بدست آورد که paypal در اکتبر سال 2002 توسط ebay با 1.5 میلیارد دلار سهام خریداری شد.قبل از فروش ماسک حدود 11 درصد از سهام شرکت پی پال رو در اختیار داشت.

اسپیس ایکس

شرکت SpaceX

آقای ماسک سومین شرکت خودشو به نام SpaceX در سال 2002 با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری تاسیس کرد. از سال 2002 تا سال 2008 این شرکت تونست جای پای خودشو به خوبی محکم کنه. تا جایی که ناسا قرارداد حمل بار برای ایستگاه فضایی بین المللی و برنامه ای برای حمل و نقل فضانوردانی که در آینده قرار بود به فضا برن رو به این شرکت آقای ماسک واگذار کرد تا جایگزین ماموریت های شاتل فضایی خود ناسا بشه.

در 22 مه سال 2012 بود که ایلان ماسک و اسپیس ایکس بخاطر پرتاپ موشک فالکون9 بدون سرنشین به فضا تاریخ ساز شدند. این وسیله با 1000پوند تجهیزات برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد. و این اولین باری بود که یک شرکت خصوصی فضاپیمایی رو به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال میکرد.

در مارس سال 2017، اسپیس ایکس موفق به پرواز آزمایشی و فرود موشک فالکون9 شد که از قطعات قابل استفاده مجدد ساخته شده بود، پیشرفتی که راه رو برای سفرهای فضایی مقرون به صرفه تری باز کرد.

دقیقا نوامبر سال 2017 بود که یک شکست برای این شرکت رخ داد.

زندگی نامه ایلان ماسک؛ هنگامی که یک انفجار در حین آزمایش موتور جدید Block 5 Merlin این شرکت اتفاق افتاد. اسپیس ایکس گزارش داد که به کسی آسیبی نرسیده و این مسئله مانع برنامه ریزی اون برای نسل آینده موشک های فالکون 9 نخواهد شد.

اواخر مارس سال 2018 اسپیس ایکس از دولت ایالات متحده مجوز گرفت. تا ناوگان ماهواره ای رو به منظور ارائه خدمات اینترنتی به مدار پرتاپ کنه. شبکه ماهواره ای starlink در حالت ایده آل خدمات پهنای باند رو در مناطق روستایی قابل دسترسی تر میکنه و در عین حال رقابت رو در بازارهای پرجمعیت که معمولا تحت تسلط یک یا دو ارائه دهنده هست رو افزایش میده.

اسپیس ایکس اولین دسته 60 ماهواره ای خودشو در ماه مه سال 2019 به فضا پرتاپ کرد. و در ماه نوامبر، 60 محموله دیگه رو هم به همراه داشت. در حالی که این امر پیشرفت چشمگیری رو برای پروژه starlink نشون میداد، ظهور این مدارگرد های درخشان در آسمون شب اخترشناسان رو نگران کرد که احساس می کردند افزایش ماهواره ها مشکل مطالعه اجرام دور در فضا رو افزایش میده.

تسلا موتورز

شرکت tesla

زندگی نامه ایلان ماسک بنیانگذار، مدیرعامل و معمار طراحی های محصولات تسلا موتورز. شرکتی که در سال 2003 تاسیس شد و به تولید خودروهای برقی ارزون قیمت و بازار انبوه و محصولات باتری و سقف های خورشیدی اختصاص داده شده. آقای ماسک روی توسعه محصولات، مهندسی و طراحی محصولات این شرکت نظارت میکنه.

5 سال پس از شکل گیری، در مارس 2008، تسلا از رودستر رونمایی کرد. این خودرو برقی اسپرت میتونست در عرض 3 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت برسه و همچنین میتونست به اندازه 250 مایل شارژ برای خودش ذخیره کنه.

همچنین بخونید: اگه نیاز به انگیزه دارید تا به هدف های خودتون برسید، مقاله جملات انگیزشی رو از دست ندید.

اختراعات ایلان ماسک

هایپرلوپ

زندگی نامه ایلان ماسک پر از اختراعات گوناگونه. در آگوست سال 2013 ماسک مفهومی برای نوع جدیدی از حمل و نقل به نام Hyperloop رو ارائه داد. اختراعی که میتونه رفت و آمد بین شهرهای بزرگ رو سرعت بیشتری ببخشه و زمان سفر کردن رو کاهش بده. این اختراع در برابر آب و هوا مقاومه و از انرژی تجدیدپزیر استفاده می کنه. طبق گفته های ایلان ماسک این سیستم میتونه مسافران رو با سرعت بیش از 700 مایل در ساعت به حرکت در بیاره که این ینی چیزی حدود 1126 کیلومتر درساعت!

ماسک همیشه علاقه خودشو نسبت به هوش مصنوعی دنبال کرده و این دنبال کردن براش رئیس بودن توی سازمان غیرانتفاعی openAI رو به ارمغان آورده. این شرکت تحقیقاتی در اواخر سال 2015 با ماموریت اعلام شده برای پیشبرد هوش دیجیتال به نفع مثلا بشریت راه اندازی شد.

در سال 2017 گزارش شد که ماسک از یک پروژه به نام Neuralink حمایت میکنه که قصد داره دستگاهایی ایجاد کنه که در مغز انسان کاشته بشن و به مردم کمک کنند تا با نرم افزار ادغام بشن. (جل الخالق)

ایشون در جریان بحث و گفتگو هایی که در سال 2019 شد شرکتش رو گسترش داد. و فاش کرد که دستگاه های اون شامل یک تراشه میکروسکوپی هستش که از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل میشن.

رابطه با دونالد ترامپ

روابط ایلان ماسک با ترامپ

در دسامبر 2016، ماسک به عنوان مجمع استراتژی و سیاست رئیس جمهور ترامپ معرفی شد. ژانویه بعد، او به طرح مشاغل تولیدی ترامپ پیوست. پس از انتخاب ترامپ ماسک با رئیس جمهور جدید و مشاورانش با موضوع مشترکی مواجه شد، چون رئیس جمهور برنامه های خودشو برای پیگیری توسعه گسترده زیرساخت ها اعلام کرد. در اول ژوئن، به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج ایلات متحده از توافق آب و هوایی پاریس، ماسک از وظایف مشورتی خودش کناره گیری کرد.

زندگی شخصی ایلان ماسک

همسران و فرزندان ایلان ماسک

زندگی نامه ایلان ماسک، جناب ماسک دوبار ازدواج کرده. در سال 2000 با جاستین ویلسون ازدواج کرد و این زوج دارای 6 فرزند شدند. در سال 2002، اولین پسر اونها در سن 10 هفتگی بر اثر سندرم مرگ ناگهانی درگذشت. ماسک و ویلسون 5 پسر دیگه هم داشتند: دوقلو های گریفین و خاویر که متولد سال 2004 بودند و سه قلوهای کای، ساکسون و دامیان که متولد سال 2006 بودند.

بعداز طلاق مشاجره انگیز با ویلسون، ماسک با بازیگری به نام تیلولا رایلی آشنا شد. این دفعه آقای ماسک در سال 2010 ازدواج کرد و در سال 2012 طلاق گرفت اما در سال 2013 بود که دوباره باهم ازدواج کردن و سال 2016 بود که دوباره ازهم طلاق گرفتن.😐

ایلان ماسک و اهمبر هرد

گفته شده که وقتی ایلان ماسک و رایلی از هم جدا شدند اقای ماسک با امبرهرد که اونم اون زمان از جانی دپ جدا شده بود آشنا شد و مدتی هم باهم بودن اما بعداز یک ماه از هم جدا شدند.

در می سال 2018، ماسک با موسیقیدانی به نام گریمز (متولد کلر بوچر) دیدار کرد. همون ماه بود که گریمز اعلام کرد که به تشویق ماسک اسم خودشو از گریمز به C (نماد سرعت نور) تغییر داده که طرفدارانش از این قضیه انتقاد های زیادی کردند. اما علاقه بسیار زیاد این دو نفر بهم باعث شد اون انتقاد ها نادیده گرفته بشه.

همسران ایلان ماسک

گریمز در 4 مه 2020 پسر خودشو به دنیا آورد و ماسک اعلام کرد که اسم پسر خودشونو “X Æ A-12” گذاشتند. اواخر ماه بود که ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که اسم یک فرد نباید داخلش عدد باشه و این شد که اقای ماسک اسم پسرشو به “X Æ A-Xii” تغییر داد.

دین و مذهب ایلان ماسک

مذهب ایلان ماسک، وقتی ایلان ماسک در یک برنامه تلوزیونی حضور داشت، مجری برنامه ازش پرسید که شما چه چیزی رو میپرستید؟ ماسک جواب داد: من چیزی رو نمیپرستم. او در ادامه گفت که من خودمو وقف پیشرفت بشریت میکنم با استفاده از فناوری. همچنین دوباره از ایلان سوال شد که آیا تا حالا نماز یا عبادتی بجا آوردی؟ که آقای ماسک جواب داد: من حتی زمانی که بر اثر بیماری مالاریا داشتم تقریبا میمردم برای زنده موندمم حتی دعا نکردم.

همچنین بخونید: اگه میخواید به هدف های زندگی تون برسید یا میخواید بدونید چجوری باید هدفگذاری کنید تا بهش برسید پیشنهاد می کنم مقاله هدف رو بخونید.

ضریب هوشی ایلان ماسک

ضریب هوشی ایلان ماسک

ایلان ماسک همیشه به دلیل کارهای هوشمندانه خود به عنوان یک فرد باهوش و نابغه شناخته شده. جالبه بدونید که ضریب هوشی تخمینی آقای ماسک رو 155 ذکر کردند که ضریب هوشی متوسط یک فرد نابغه حدود 140 هستش. پس خیلی طبیعیه که ما ماسک رو توی لیست نابغه ها ببینیم. ایلان ماسک همیشه بخاطر ضریب هوشی بالای خودش به ویژه توانایی حل کردن مسائل مشهور بوده.

خانه ایلان ماسک

اخیرا صاحب اسپیس ایکس یعنی آقای ایلان ماسک همه رو غافلگیر کرد و اظهار داشت که شر تموم املاک خودش خلاص شده و در حال حاضر یه خونه کوچیکی رو به ارزش 50 هزار دلار از شرکتی اجاره کرده.

محل اقامت جدید اقای ماسک واقع در محوطه Starbases در شهر تگزاس آمریکاست. خانه جدید ایلان ماسک یه مدل استاندارد boxabl Casita هستش که مساحت اون 37 متره. این خونه جوری بخاطر محرک بودنش میتونه هرجایی که صاحبش خواست مستقر بشه.

این خونه کوچک 37 متری شامل یخچال، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، آشپزخانه و حمام هستش. سازنده های این خونه های متحرک کوچک معتقدند که این خونه و لوازمش در مقابل آتش سوزی، سیل، باد و آفات و سایر مشکلات مقاومه.

عکس و تصاویر خانه ایلان ماسک

خانه ایلان ماسک
عکس خانه ایلان ماسک
تصاویر خانه ایلان ماسک

ثروت ایلان ماسک

زندگی نامه ایلان ماسک؛ ایلان ماسک تا چند وقت پیش دومین نفر توی لیست ثروتمندترین افراد جهان بود. اما حالا با ثروت خالص 292.6 میلیارد دلار اولین نفر توی این لیست هستش. نفر دوم که آقای جف بزوس که تا چند روز پیش اون صدر لیست بود ثروتش 192 میلیارد دلار هست. ایلان ماسک توی چند روز 100 میلیارد دلار به ثروتش اضاف شد که یه رکورد وحشتناکی رو زده.

دوست داری بدونی چجوری میشه با استفاده از قانون جذب ثروت رو جذب کنی؟ مقاله قانون جذب ثروت رو بخون.

توییتر ایلان ماسک

جناب ماسک توی توییتر این اواخر خیلی سرو صدا به پا کرده. مخصوصا تو زمینه ارز دیجیتال. جوری شده که با هر توییت آقای ماسک چند اتفاق توی دنیا میفته. اخیرا هم یه سری از سرمایه گذاران بازار ارز های دیجیتال از ایلان ماسک خواسته بودن که تا سرمایه هاشون نابود نشده توییت زدن رو متوقف کنه.

حالا اینجا من لینک توییترشو میذارم برای دوستانی که خواستن میتونن دنبالش کنن چون وقتی ایلان ماسک توییت بزنه فلان ارز رو بخرید یا کلا یه اشاره ای چیزی به ارز بکنه به احتمال خیلی زیاد اون ارز قیمتش رشد میکنه، حداقل تا الان که همینطوری بوده.

لینک: توییتر ایلان ماسک

خرید توییتر توسط ایلان ماسک: تحولی در فضای مجازی

بدون شک خوندن زندگی نامه ایلان ماسک یکی از جذاب ترین داستان های واقعیه. در تاریخ ۱۴ آوریل ۲۰۲۲، ایلان ماسک، کارآفرین ثروتمند و مدیرعامل شرکت تسلا، پیشنهاد خرید شرکت توییتر را با قیمت ۴۴ میلیارد دلار ارائه کرد. این پیشنهاد با مخالفت هیئت مدیره توییتر مواجه شد، اما در نهایت در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲۲، با قیمت ۴۴ میلیارد دلار تصویب شد.

ایلان ماسک و توییتر

خرید توییتر توسط ماسک یکی از مهم‌ترین رویدادهای سال ۲۰۲۲ در فضای مجازی بود. این خرید، تحولی بزرگ در نحوه استفاده از توییتر و فضای مجازی به‌طور کلی ایجاد کرد.

ماسک از زمان اعلام خرید توییتر، وعده‌های متعددی در مورد تغییراتی که در این پلتفرم ایجاد خواهد کرد، داده است. او گفته است که قصد دارد الگوریتم‌های توییتر را متن‌باز کند، از ربات‌های اسپم‌کننده جلوگیری کند و آزادی بیان را در این پلتفرم تقویت کند.

این تغییرات، واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. برخی از کاربران توییتر از این تغییرات استقبال کرده‌اند و معتقدند که توییتر به یک پلتفرم آزادتر و عادلانه‌تر تبدیل خواهد شد. برخی دیگر نگران هستند که این تغییرات، منجر به افزایش خشونت و نفرت‌پراکنی در توییتر شود.

با گذشت زمان، مشخص خواهد شد که خرید توییتر توسط ماسک، چه تأثیری بر این پلتفرم و فضای مجازی به‌طور کلی خواهد داشت. اما بدون شک، این خرید، یکی از مهم‌ترین رویدادهای چند سال اخیر در فضای مجازی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا