رشد فردی

راز موفقیت افراد موفق چیست؟ 7 راز مخفی موفقیت در زندگی

چرا بعضی از افراد بیشتر از آدمای دیگه نتیجه میگیرند؟ چرا بعضی از افراد موفق تر از بقیه هستند؟ راز موفقیت افراد موفق چیست؟

  • آیا دلیلش اینه که اونا باهوش تر و زرنگ تر هستند؟
  • آیا اونا خیلی خوش شانس هستند و خدا یا جهان هستی یجور دیگه به اونا نگاه می کنه؟

بنظر من که دوتا گزینه اول هیچ تاثیری ندارند و دلیلی برای موفق شدن نیستند. در ادامه مقاله اینو بهتون ثابت میکنم.

همچنین بخوانید: بهترین و جدیدترین جملات انگیزشی زیبا

راز موفقیت یا شانس…

راز موفقیت افراد موفق

بهتره بدونید که یکی از راز های موفقیت اینه که؛ خوش شانس ترین افراد کسانی هستند که به خودشون کمک می کنند و خودشونو دوست دارند. آدمای موفق بخاطر شانس و اقبال موفق نمیشن، بلکه بطور مداوم از چند اصل مهم موفقیت در زندگیشون استفاده می کنند که اونا رو به سمت موفقیت سوق میده.

داشتن یا ایجاد یه ذهنیت برای موفقیت خیلی مهمه.

برای مثال؛ توی کار ساخت و ساز ساختمون، هر وقت که میخوان یه ساختمون یا برجی چیزی بسازند، بیشترین تمرکز و بهترین مصالح ساختمونی مثل سیمان و فولاد رو برای ساخت فوندانسیون بکار میبرند. چون اونجا پایه اصلی کار و ساختمونه و باید محکم باشه تا بتونه بار طبقات بالایی رو تحمل کنه.

حالا اینجا هم همینطوره، اگه میخواید موفق باشید و راز موفقیت رو بدونید، خیلی مهمه که اصول اولیه خودتونو داشته باشید و بهشون پایبند باشید. اگه اصول اولیه رو درست انجام بدید قطعا موفق میشید.

این رازهای موفقیت مثل ستون های مهمی هستند که می تونند به شما کمک کنند تا مسیر شگفت انگیز موفقیت رو طی کنید. خب بریم سراغ راز ها.

همچنین بخوانید: شکرگزاری چیست و چه تاثیری دارد؟

راز موفقیت شماره 1: اشتیاق سوزان داشته باشید

افراد موفق میل عمیقی برای رسیدن به موفقیت دارند. بدجوری دوست دارند به چیزی که میخوان برسند. به این داستان توجه کنید:

یه روز یه مرد جوونی راز موفقیت رو از سقراط پرسید. سقراط به اون مرد گفت که صبح روز بعد ساعت 4 صبح بیاد نزدیک ساحل. مرد جوان با خودش گفت که من راز موفقیت رو پرسیدم این به من میگه ساعت 4 صبح بیا لب ساحل، مگه من میخوام شنا یاد بگیرم، میخوام بدونم چجوری موفق بشم.

خلاصه فردا ساعت 4 صبح شد و مرد جوان رفت و رسید به ساحل. سقراط از او خواست که باهم به برن توی دریا. اونقدر رفتن تا جایی که آب رسید تا گردن اون ها و در همین لحظه سقراط سر این مرد رو فرو کرد زیر آب.

مرد جوان سعی کرد سرشو بیاره بالا اما سقراط نمیذاشت و در حدود یک دقیقه ای سرشو زیر آب نگه داشته بود. سپس سقراط گذاشت اون مرد سرشو بیاره بیرون. پسر تا سرشو بیرون آورد بلافاصله یه نفس عمیقی کشید.

سقراط ازش پرسید: وقتی زیر آب بودی بیشتر از همه چه چیزی رو میخواستی؟ ( من فکر کردم این پسر در جواب این سوال به سقراط بگه که دوست داشتم بهت یه لگد بزنم تا پرت بشی اون طرف اما خب یه چیز دیگه ای گفت.)

مرد جوون در پاسخ سوال گفت بیشترین چیزی که در اون لحظه میخواستم هوا بود.

سقراط گفت: راز موفقیت همینه. اگه به همون اندازه ای که زیر آب بودی و هوا میخواستی، موفقیت رو بخوای قطعا قطعا قطعا موفق خواهی شد.

آیا شما هم به اندازه کافی موفقیت رو میخواید؟ آیا اشتیاق سوزانی براش دارید؟

داشتن اشتیاق سوزان یکی از اولین قدم هایی هست که باید برای موفقیت بردارید. لازم به ذکره که یکی از سخت ترین کارها هم همین برداشتن اولین قدمه.

راز موفقیت شماره 2: علاقه خودتو پیدا کن

اکثر افرادی که برای امرار معاش خودشون هر روز به سر کار میرن روزانه حداقل 8 تا 9 ساعت رو در محل کارشون هستند. همچنین اونا این کار رو حداقل 5 روز در هفته انجام میدن.

بیشتر مردم حدود 8 ساعت در روز میخوابند. بنابراین از 24 ساعت در روز اکثر مردم یک سوم مبلغ رو صرف کار یا شغل خودشون می کنند.

حالا شما تصور کنید به مدت 5 روز در هفته هر روز 8 تا 9 ساعت به مکانی برید و از کاری که اونجا انجام میدید هم لذت نبرید و صرفا فقط از روی اجبار باشه.

  • بنظرتون چنین فردی میتونه از زندگی خودش راضی باشه؟
  • همچین فردی از اینکه هر روز میره سر کار احساس مثبتی داره؟

قطعا جواب خیلی از آدما برای دوتا سوال بالا منفیه. انجام کاری که دوست داریم بسیار بسیار مهمه. خیلی مهمه که بفهمید به چه چیزی علاقه دارید.

وقتی شما کار مورد علاقه خودتون رو انجام بدید، اون کار اصلا شبیه کار نیست. سراسر لذت و انرژی مثبت هستش.

یکی از مهم ترین رازهای موفقیت انسان های موفق اینه که کاری رو انجام میدن که عاشقش هستند. بنابراین باید چیزی وجود داشته باشه که شما نسبت به اون اشتیاق داشته باشید. به موسیقی علاقه داری؟ به ورزش؟ هرچیزی که هست شما باید اونو دنبال کنید نه حرف مردم و شرایط که میگن فلان کار خوبه یا فلان کار بهتره.

راز موفقیت شماره 3: اهداف خود را بنویسید

راز موفق شدن

شما میتونید با انجام تمرینات هدف گذاری گام مهمی رو در مسیر رسیدن به موفقیت بردارید. همیشه میگن افراد باهوش اهداف هوشمندانه ای رو می نویسند. تعیین اهداف، برنامه ریزی و اولیت بندی وظایف رو برای شما آسان تر میکنه.

وقتی هدف های خودتونو یادداشت کردید و شروع به کار روی اونها کردید، با پیشرفت رو به جلو احساس مثبتی خواهید کرد. خیلی مهمه که توی سفرتون به سمت موفقیت مثبت بمونید چون ممکنه بعضی مواقع احساسات و افکار منفی بیان سراغتون.

حالا اجازه بدید یه تکنیک خوب رو برای تعیین اهداف به شما بگم. این تکنیک یه جور جدوله که میتونید ازش برای رسیدن به هدف های خودتون استفاده کنید.

بطور خلاصه هر کدوم از ستون های این جدول رو براتون میگم:

اول از همه هدف هایی رو که میخواین براش تلاش کنید رو بنویسید.

حالا دلیلی رو بنویسید که حاضرید برای رسیدن به اون هدف بابتش تلاش کنید. حتما از خودتون بپرسید که چرا باید به فلان هدف برسید.

ستون بعدی تایمی رو بنویسید که به شما یادآوری میکنه در فلان تایم باید به هدفتون رسیده باشید. یه نکته در مورد تعیین زمان بهتون بگم که اشتباه برداشت نکنید. ببینید دوستان، وقتی میگم یه تایمی رو بنویسید منظورم این نیست که مثلا بگید دوشنبه 11 اردیبهشت سال هزار و چهارصد و یک باید من به هدف رسیده باشم.

وقتی میگیم تایم یعنی اینکه شما با توجه به هدفی که دارید یه تایم معقولی رو انتخاب کنید که بتونید با تلاش درست بهش برسید. مثلا یکی هدفش یادگیری زبان انگلیسیه و خیلی علاقه داره بتونه انگلیسی صحبت کنه. خب زمان معقولی که باید انتخاب کنه اینه که توی این جدول بنویسه من تا یه سال دیگه به این هدف میرسم یا 6 ماه دیگه یا هرچی ولی باید توجه داشته باشید یه تایم معقول باشه مثلا نگید من تا یه ماه دیگه میخوام به انگلیسی صحبت کنم!

خب، این ستون باید حاوی چیزی باشه که به شما انگیزه لازم رو بده تا توسط مسیر دستیابی به خواسته هاتون دلسرد نشید و ولش نکنید. میتونید اسم این ستون رو بذارید پاداش. داخلش بنویسید که اگه رسیدید به فلان هدف همچین پاداشی رو برای خودتون میگیرید.

توی قدم بعدی یا ستون بعدی شما باید هدف خودتونو به قدم ها یا کارهای کوچکتری تقسیم کنید و همچنین باید اون ها رو اولویت بندی کنید. این کار هم کمک میکنه اون هدف قابل دستیابی تر بشه و هم کمک میکنه مدیریت زمان بهتری داشته باشید.

اینجا شما باید وضعیت هر کدوم از هدف های خودتونو مشخص کنید. مثلا در حال انتظار یا در حال انجام یا تکمیل شده. هدف هایی که اولویت زیادی دارند رو با وضعیتشونو با رنگ قرمز بنویسید بهتره و اونایی هم که تکمیل شدن رو با رنگ سبز بنویسید.

راز موفقیت شماره 4: تلاش کنید (میانبری وجود ندارد)

یه جمله ای هست که میگه: “در زندگی ناهار رایگانی وجود ندارد

این به این معنیه که چیزی بصورت رایگان بدست نمیارید. اگه میخواید موفق بشید باید تلاش کنید. برای انجام کارها باید سخت تلاش کنید.

راز های موفقیت

تا حالا به این دقت کردین که همه چیزایی که الان داریم استفاده می کنیم و زندگی ما رو راحت کردن مثل موبایل و اینترنت و ماشین و جاده و برق و… همه اینا نتیجه سخت کوشی و تلاش بوده! یه نفر یا چند نفر برای اختراع اینا تلاش و کوشش زیادی کرده. کسانی که میل شدیدی برای اختراع این چیزا داشتن بالاخره موفق شدند.

سخت کار نکن، هوشمندانه کار کن

وقتی شما هدف خودتونو یادداشت کردید یا زمانی که مشخص کردید به چه چیزی علاقه دارید، اونوقت انجام اون کار برای شما سخت نیست. واسه همین قبل از شروع حتما علاقه خودتونو پیدا کنید.

راز شماره 5: ذهن خود را از حالت بقا خارج کنید

افراد موفق ذهن خودشونو از حالت بقا خارج می کنند. قسمتی به اندازه یه بادام در مغز ما وجود داره که با اسم آمیگدال شناخته میشه که به اون مغز مارمولک هم میگن. حالا چکار میکنه این مارمولک؟

این قسمت از مغز هر کاری میکنه تا از ما محافظت کنه و کلا به دنبال بقای ماست. این همون قسمتیه که وقتی شما یه شیر رو روبه روتون ببینید به در شما یه ترس شدیدی رو ایجاد میکنه و میگه فرار کن.

البته فقط وقتی شما یه شیر وحشی رو ببینید این قسمت مغز شما فعال نمیشه. بلکه با تموم مسئولیت هایی که به دوش ماست و فشاری که برای برآورده کردن انتظارات دیگران درون ما وجود داره مغز ما بطور دیوانه واری در همون حالت بقا به سر میبره.

وقتی شما در حالت مغز مارمولک باشید این اتفاق ها برای شما میفته:

  • نمیتونید قشنگ فکر کنید و اغلب تصمیم های غیر منطقی می گیرید.
  • قادر نیستید فکر های بزرگ و رویاهای بزرگ رو قبول کنید.
  • اغلب اوقات مضطرب، وحشت زده هستید و همیشه هم عجله دارید.
  • صرفا به روی پول و چگونگی جذب ثروت بیشتر متمرکز میشید.
  • گاهی اوقات روابط شما رو خراب می کنه.
  • و …

قسمت مزخرف این ماجرا اینجاست که وقتی مغز شما در حالت بقا باشه، بخش مغز متفکر که به عنوان قشر پیشانی شناخته میشه غیر فعال میشه.

زمانی که شما در حالت بقا باشید در واقع در حالت واکنشی قرار دارید. وقتی هم که در حالت تفکر هستید، اون موقعست که شما در حالت فعال خودتون هستید و میتونید موقعیت های پیرامون خودتونو ببینید.

وقتی شما دائما در یک حالت واکنشی زندگی کنید، دیگه براتون سخت میشه که بخواین برگردین به حالت فعال خودتون. حالا سوالی که اینجا پیش میاد اینه که ما چطوری می تونیم مغزمونو از حالت بقا خارج کنیم؟

در جواب باید بگم که یکی از رازهای موفقیت اینه که یه زمان و فضای امنی رو به خودتون اختصاص بدید حتی اگه فقط برای یه لحظه باشه. باید مکانی رو پیدا کنید که در اون از همه فشار ها، انتظارها و شرایط رها بشید.

یه فضای امن جاییه که شما خودتونو از همه گردبادهای دیوانه کننده افکار و احساسات رها می کنید تا اون چیزی باشید که واقعا هستید و بتونید با مغزی فعال به همه چیز فکر کنید.

یکی از ساده ترین راه های انجام این کار مدیتیشن است.

مدیتیشن به شما کمک میکنه از حالت بقا خارج بشید و بخشی از مغزتونو فعال کنید که قادر به انجام عملکردهای بسیار مهمی هستش که برای کمک به تغییر وضعیت شما مثل تفکر انتقادی، تصمیم گیری و استدلال منطقی لازمه. پیشنهاد می کنم حتما مقاله فواید مدیتیشن رو مطالعه کنید.

دوستانی که هم زیاد آشنایی با مدیتیشن ندارند و مبتدی و تازه کار هستند می تونند برای مقاله مدیتیشن به زبان ساده استفاده کنند.

مدیتیشن به شما کمک میکنه از حالت بقا خارج بشید و بخشی از مغزتونو فعال کنید که قادر به عملکرد های بسیار مهمی هستش.

راز موفقیت شماره 6: افراد موفق به حرف دیگران اهمیت نمی دهند

شاید با خوندن عنوان این قسمت یکم به خودتون اومدید یا به فکر فرو رفتید. اما یکی از رازهای موفقیت افراد موفق اینه که اونا به حرف و نظر های بقیه زیاد اهمیت نمیدند و بجاش به نظرات خودشون خیلی اهمیت میدند.

البته نه به شکلی متبکرانه، بلکه به روشی مبتنی بر ایمان. چون اونا میدونند که چه توانایی هایی دارند و همچنین سیستم اعتقادی قوی ای دارند که خیلی به نفع خودشون کار میکنه.

افراد موفق خودشونو خیلی دوست دارند و به خودشون ایمان دارند. همچنین اون چیزی رو هم که براش تلاش می کنند دوست دارند. بنظر خود من بزرگترین راز موفقیت همینه.

خودتو دوست داشته باش و چیزی یا کاری رو پیدا کن که براش اهمیت قائل بشی و دوستش داشته باشی.

سخن پایانی

توی کتاب مقدس اومده: موفقیت برای هرکسی که مایل به رسیدن به آن باشد، ممکن است. جمله خیلی قشنگ و معنا داریه. اگه ایمان داشته باشید، هیچ چیزی برای شما غیر ممکن نخواهد بود. خیلی از آدما دوست دارند موفق بشن، اما تفاوت زیادی بین خواستن و تلاش کردن وجود داره.

شما حاضرید برای موفقیت خودتون تلاش کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا