رشد فردی

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟ 11 راز افزایش اعتماد به نفس

تو این مطلب قراره باهم راه های افزایش اعتماد به نفس رو مرور کنیم. اگه میخواید بدونید اعتماد به نفس چیه و چه ارتباطی با عزت نفس داره پیشنهاد می کنم مقاله اعتماد به نفس و عزت نفس رو حتما حتما مطالعه کنید.

تو این مقاله تمرکز ما روی راه های افزایش اعتماد به نفس و اینکه چگونه اعتماد به نفس خود را بهبود دهیم هستش و نکات خیلی مهمی رو قراره بگم که نتیجه مطالعات زیاد خودم بوده، پس خوب با دقت بخونیدشون.

راه های افزایش اعتماد به نفس و بهبود آن

افزایش اعتماد به نفس

شک داشتن به خودمون از ابتدا به وجود نمیاد. به عنوان یه قاعده، این مشکل ریشه های عمیقی داره که به دوران کودکی ما برمیگرده.

بهترین راه هم برای رها شدن از این مشکل اینه که نگرش هایی که باعث به وجود اومدن این مشکل شدن رو خنثی کنیم.

ببینید دوستان، اگه درون شما احساس نا امنی وجود داره که در نتیجه یه سری شکست توی زندگیتون به وجود اومده، راه منطقیش اینه که بیایم ببینیم اون مشکلات چی بودن و در آینده ازشون اجتناب کنیم.

اگه عدم اعتماد به نفس به یه ویژگی شخصیتی شما تبدیل شده و مدام توی موقعیت های مختلف باعث آزار و اذیت شما میشه. راه منظقیش اینه که با یه روانشناس صحبت کنید.

اگه هم این مشکل هنوز به بخشی از شخصیت شما تبدیل نشده یا فقط در شرایط خاصی رخ میده، راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس در خودتون وجود داره.

در واقع میشه گفت که توی اینترنت پر از اطلاعات در مورد چگونگی ایجاد و افزایش اعتماد به نفس هست. من میخوام توی این مطلب روی مواردی تمرکز کنم که واقعا امکان پذیر هستند و در بیشتر موارد می تونند کار کنند.

خب، بریم سراغ 11 نکته کلیدی برای بهبود و افزایش اعتماد به نفس.

1. مراقب وضعیت بدن خودتون باشید

تا حالا دقت کردید کسی که اعتماد به نفس نداره یا احساس نا امنی میکنه چجوری راه میره؟ برای مثال اون فرد در حالت خمیده ای هست و سرشو میکشه پایین و به پاهای خودش نگاه میکنه.

بنظر میرسه که اون فرد سعی داره خودشو جم و جور کنه تا کمترین فضای ممکن رو اشغال کنه و تا در نتیجه توجه کمتری رو به خودش جذب کنه.

حالا ازون طرف کسی که اعتماد به نفس بالایی داره، وقتی داره با کسی رو در رو صحبت می کنه به طرف مقابلش نگاه می کنه، احساس اعتماد به نفس داره و… .

بنابراین برای افزایش اعتماد به نفس ما باید اول از همه حواسمون به بدن خودمون باشه مثلا:

  • اینکه چجوری راه میریم
  • چجوری میشینیم
  • چحوری با مردم تعامل می کنیم
  • و…

انجام این کارها در ابتدا یکمی سخته اما به مرور زمان تبدیل به عادت میشه. با انجام این کارها نه تنها شاهد افزایش اعتماد به نفس در خودتون میشید بلکه سلامت خودتونم افزایش میدید.

2. مراقب ظاهر خود باشید

باید اینو بدونید کسی که واقعا اعتماد به نفس داشته باشه اهمیتی نمیده که چی می پوشه و چجوری بنظر میرسه. در واقع این شخص از خودش قدردانی میکنه، از موفقیت هاش قدردانی می کنه و میدونه چه چیزایی رو میتونه بدست بیاره، بنابراین نظرات بقیه تاثیر آنچنانی روی اون نداره.

اما خب این مرحله بعدی ما هستش. زمانی که میشه یه اعتماد به نفس پایدار ایجاد کرد که استقلال از نظرات بقیه رو تضمین میکنه. در همون ابتدای سفر، منطقیه که در سبک و کمد لباسمون یه مقدار تجدید نظر کنیم.

چیزهای مختصر، دقیق و در عین حال روشن تر رو انتخاب کنیم که میتونند بر فردیت ما تاکید کنند. تغییرات مثبت بیرونی لزوما به تغییرات درونی منجر خواهند شد.

3. یادداشت برداری روزانه از موفقیت ها و دستاوردها

اینو یادتون باشه که اگه شما خودتونو تحسین نکنید، هیچکس شما رو تحسین نمی کنه. پس شروع به تمجید کردن از خودتون کنید و اونو بطور منظم انجام بدید.

برای مثال، در پایان روز می تونید نکاتی رو بنویسید که چرا من خوب هستم یا چرا من لایق بهترین ها هستم. سعی کنید حداقل 5 نکته رو بنویسید. خیلی برای افزایش اعتماد به نفس مهمه.

4. به خودتون حق اشتباه بدید

همه ما انسانیم و انسان ها اشتباه می کنند. هرکسی ممکنه اشتباه کنه و این اصلا اشکالی نداره. اینکه بیاین خودتونو سرزنش کنید معنی ای نداره و به چیزی منجر نمیشه. چون اون اشتباهی که کردیم مربوط به گذشته بوده و ما هم نمی تونیم به گذشته برگردیم.

اما این فرصت وجود داره که موقعیت، رفتار خودمونو تحلیل کنیم و این اشتباه رو در آینده تکرار نکنیم و قطعا این یک دستاورد بزرگ خواهد بود.

5. یاد بگیرید که شخصیت خودتونو از اعمالتون جدا کنید

همون اول بهتون گفتم که بچه ها در ابتدا نمی دونند چجوری خودشونو از اعمالشون جدا کنند و تا یه سنی نمی تونند بفهمند که عملشون بد هست نه خودشون! اما ما بزرگسالان کاملا قادر به انجام این کار هستیم.

مثلا اگه من شام رو بد پختم به این معنی نیست که من دست و پا چلفتی ام و نمی تونم کاری رو درست انجام بدم. فقط به این معنی هست که امروز چیزی برام خوب نبود.

و حتی اگه اصلا نتونم آشپزی کنم، این چیزی رو در مورد من به عنوان یک شخص نمیگه. من می تونم یه متخصص خوب، یه مادر خوب، یه همسر خوب، یک دوست خوب باشم. حتی اگه نتونم یه تخم مرغ رو درست کنم.

یادتون باشه که یه فرد نمی تونه در همه چیز خوب باشه و این خیلی خیلی طبیعیه، سعی کنید نقاط قوت خودتونو کشف کنید و بیشتر به اونها توجه کنید.

تقویت و افزایش اعتماد به نفس

6. شایستگی های خود را بهبود بخشید

ندونستن چیزی ترسناک نیست، این ترسناکه که نخوای چیز جدیدی یاد بگیری. زندگی ثابت نمیمونه. برای رقابت و زندگی کردن باید به طور مداوم دانش خودتونو بهبود بدید و مهارت های خودتونو تقویت کنید.

وقتی شما یه دانش جدیدی رو یاد بگیرید و بعد بکار بگیریدش باعث افزایش اعتماد به نفس شما میشه.

7. برای خودتون وقت بذارید

کارهای زیادی در زندگی ما وجود داره و باید به صورت روزانه اونها رو انجام بدیم و خیلی هم آسونه که بخوایم اون کارها رو پشت گوش بندازیم.

چجوری می تونیم اعتماد به نفس داشته باشیم وقتی حتی واقعا نمی دونیم که چی میخوایم؟

سعی کنید توی زندگیتون یه روتین و برنامه ریزی داشته باشید و ازش پیروی کنید. این نکته خیلی به افزایش اعتماد به نفس شما کمک میکنه.

توی این برنامه ریزی حتما یه وقتی رو برای خودتون خالی کنید و داخلش کارهای مورد علاقه خودتونو انجام بدید.

مثلا یکی دوست داره بره دیدن دوستاش، یکی مدیتیشن کنه یکی کتاب بخونه و یا هرچیزی که شما ازش لذت می برید.

7. به دنبال تعادل باشید

در همه مواردی که تا الان گفتم تعادل لازمه. معمولا کسی که اعتماد به نفس نداره همیشه شک میکنه و فکر میکنه که چیزی رو در جایی کامل نکرده و باید بیشتر تلاش کنه.

اما همونطور که میگن کمال گرایی منجر به روان رنجوری میشه. تکرار می کنم، شما می تونید همه چیز رو بدونید و در همه چیز بهترین باشید. اما این بدان معنا نیست که شما باید دست رو دست بذارید و کاری انجام ندید.

شما فقط باید در همه چیز به دنبال تعادل باشید، نه خیلی بدونید و انجام بدید نه اصلا ندونید و انجام ندید!

9. به دنبال چیزی باشید که به شما کمک کنه

همونطور که خدمتتون عرض کردم، مطالب خیلی زیادی در مورد راه های افزایش اعتماد به نفس توی اینترنت و گوگل هست. اینو بدونید که هیچ راه قطعی ای وجود نداره شما باید تلاش کنید و با تجربه دریابید که چی برای شما مناسبه.

به عنوان مثال من نمیام بشینم یه جا هی جملات تاکیدی بگم که من اعتماد به نفس دارم من اعتماد به نفس دارم … در حالی که بعضیا رو دیدم که این کار رو کردن و نتیجه گرفتن!

اولین، سخت ترین و مهم ترین قدم برای انجام هر کاری اینه که وجود مشکل رو بپذیرید و متوجه بشید که میخواین اون مشکل رو برطرف کنید. بعدش به دنبال راه هایی مناسب با خودتون برای مقابله با اون مشکل باشید.

10. از پشتیبانی استفاده کنید

تغییر همیشه ترسناک و سخته. خوردن یک قرص جادویی یا تکون دادن چوب جادویی برای تغییر زندگی برای بهتر شدن غیر ممکنه.

برای هر تغییری باید کار کنید و در این مورد روی خودتون کار کنید که بدون پشتیبانی می تونه یکم سخت باشه. حمایت و پشتیبانی می تونه از طرف خانواده، دوستان، همکاران، یک روانشناس و… باشه.

11. اقدام کن

فقط شروع کن کم کم و با گام های کوچک. قطعا اینجوری همه چیز درست میشه و بایدم بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا